PEKING – Kineski predsednik Si Đinping pozvao je na ubrzanje izgradnje vojske svetske klase, dok je reklamirao borbu protiv COVID-19, kada je započeo Kongres Komunističke partije fokusirajući se na bezbednost i ponavljajući prioritete politike, preneo je Rojters.
Očekuje se da će Si (69) osvojiti treći liderski mandat na kraju jednonedeljnog kongresa koji je počeo u nedelju ujutru, učvrstivši svoje mesto najmoćnijeg vladara Kine od Mao Cedunga.
Otprilike 2.300 delegata iz cele zemlje okupilo se u velikoj sali naroda na zapadnoj strani Trga Tjenanmen usred strogog obezbeđenja i pod plavim nebom posle nekoliko smogljivih dana u kineskoj prestonici.
Si je opisao pet godina od poslednjeg partijskog kongresa kao „izuzetno neobične i nenormalne”, tokom govora koji je trajao manje od dva sata – daleko kraće od njegovog skoro tri i po sata obraćanja na kongresu 2017. nije pročitao ceo izveštaj o radu, što je učinio pre pet godina.
Izveštaji o radu za 2017. i 2022. su otprilike iste dužine.
„Moramo ojačati naš osećaj teškoća, pridržavati se osnovnog razmišljanja, biti spremni na opasnost u vremenima mira, pripremiti se za kišni dan i biti spremni da izdržimo velike testove jakih vetrova i visokih talasa“, rekao je on.
Si je pozvao na jačanje sposobnosti za održavanje nacionalne bezbednosti, obezbeđivanje snabdevanja hranom i energijom, obezbeđivanje lanaca snabdevanja, poboljšanje sposobnosti za suočavanje sa katastrofama i zaštitu ličnih podataka.
Najveći aplauz je usledio kada je Si ponovio protivljenje nezavisnosti Tajvana.
U celom izveštaju o radu, Si je upotrebio izraze „bezbednost“ ili „bezbednost“ 89 puta, u odnosu na 55 puta u 2017, prema Rojtersovim podacima, dok je njegova upotreba reči „reforma“ opala na 48 sa 68 pominjanih pet godina. pre.
U svojoj deceniji na vlasti, Si je postavio Kinu na sve autoritarniji put koji daje prioritet bezbednosti, državnoj kontroli ekonomije u ime „zajedničkog prosperiteta“, odlučnijoj diplomatiji, jačoj vojsci i intenziviranju pritiska da se zauzme Tajvan kojim se demokratski upravlja. .
Analitičari generalno ne očekuju značajnu promenu u pravcu politike u trećem Ksi mandatu.
Alfred Vu, vanredni profesor na Lee Kuan Iev School of Public Polici na Nacionalnom univerzitetu u Singapuru, rekao je da, kako kineska ekonomija usporava, Si pokušava da pomeri osnovu legitimiteta sa ekonomskog rasta na bezbednost.
„Njegov narativ je – Kina se suočava sa mnogim opasnostima, zemlja je u stanju nalik ratu, figurativno, i on je spasitelj. Ovim narativom on može da natera ljude da se ujedine oko njega“, rekao je Vu.
Proteklih dana Kina je više puta isticala svoju posvećenost Sijevoj strategiji nulte COVID-19, razbijajući nade među nebrojenim kineskim građanima, kao i investitorima da bi Peking mogao uskoro početi da napušta politiku koja je izazvala široko rasprostranjenu frustraciju i ekonomsku štetu.
Si je rekao malo o COVID-u osim da je ponovio validnost politike koja je učinila Kinu globalnom stranom dok veći deo sveta pokušava da koegzistira sa koronavirusom, koji se pojavio u centralnoj Kini krajem 2019.
„Držali smo se nadmoći naroda i nadmoći života, pridržavali se dinamičke nulte COVID-19… i postigli velike pozitivne rezultate u ukupnoj prevenciji i kontroli epidemije i ekonomskom i društvenom razvoju“, rekao je Si.
Što se tiče ekonomije, on je ponovio podršku privatnom sektoru i omogućavanje tržišta da igra ključnu ulogu, čak i dok Kina fino podešava „socijalistički ekonomski sistem“ i promoviše „zajednički prosperitet“.
„Moramo izgraditi socijalistički tržišni ekonomski sistem na visokom nivou… nepokolebljivo konsolidovati i razvijati sistem javnog vlasništva, nepokolebljivo podsticati i podržavati razvoj privatne ekonomije, dati punu ulogu odlučujućoj ulozi tržišta u raspodeli resursa. i bolje odigrati ulogu vlade“, rekao je on.
Čini se da je Sijeva moć nesmanjena metežom u godini u kojoj je kineska ekonomija dramatično usporila, povučena čestim blokadama politike COVID-a, krizom u sektoru nekretnina i uticajem njegovog obračuna 2021. na nekada slobodnu „platformsku ekonomiju“, kao i globalni čeoni vetar.
Odnosi Kine sa Zapadom naglo su se pogoršali, pogoršani Sijevom podrškom ruskom Vladimiru Putinu.
Sin revolucionara Komunističke partije, Si je ponovo oživeo partiju koja je postala duboko korumpirana i sve više irelevantna, proširivši svoje prisustvo u svim aspektima Kine, a Si je zvanično „jezgro“.
Si je ukinuo ograničenja predsedničkog mandata 2018. godine, otvorivši mu put da raskine sa presedanom iz poslednjih decenija i vlada trećim petogodišnjim mandatom, ili duže.
„Podržavam reizbor Si Đinpinga u treći mandat sa obe ruke“, rekao je za Rojters Li Jinjiang, delegat iz provincije Đangsu. „On može da učini našu zemlju jakom i naš narod srećnim.
Očekuje se da će kongres ponovo potvrditi Sija za generalnog sekretara stranke, najmoćnije mesto u Kini, kao i za predsednika Centralne vojne komisije. Sijevo predsedništvo će biti obnovljeno u martu na godišnjem zasedanju kineskog parlamenta.
Uoči kongresa, kineska prestonica je pojačala mere bezbednosti i COVID-a, dok je čeličanama u obližnjoj provinciji Hebei naloženo da smanje operacije za poboljšanje kvaliteta vazduha, rekao je izvor iz industrije.
Dan nakon što se kongres završi u subotu, očekuje se da će Si predstaviti svoj novi Stalni komitet Politbiroa, rukovodeći tim od sedam članova. Uključiće osobu koja će zameniti Li Kećijanga na mestu premijera kada Li ode sa te funkcije u martu nakon što je odslužio maksimalna dva mandata.