Lider vladajućih poljskih konzervativaca Jaroslav Kačinjski izjavio je u Miškovu da bi Poljskoj dobro došlo nuklearno oružje, ali da u ovom trenutku to nije moguće.
„Mi želimo da imamo jaku armiju u svim aspektima izuzev toga što ne planiramo da posedujemo nuklearno oružje jer je to u ovom trenutku nemoguće iako bi nam dobro došlo“, kazao je Kačinjski u susretu sa žiteljima Miškova na jugozapadu Poljske.
O pokušaju zvanične Varšave da iskoristi rat u Ukrajini i pretnje Rusije da se Poljska naoruža nuklearnim oružjem makar preko američkog programa Nuklear šering, u kome pet zemalja u Evropi ima u svojim bazama stacionirano nuklearno oružje i mogle bi da ga koriste nakon odobrenja SAD, obavestio je poljski predsednik Andžej Duda 5. oktobra.
„Problem je pre svega to što nemamo nuklearno oružje. Ništa ne ukazuje na to da bi Poljska mogla da ga ima u najbliže vreme. Uvek postoji potencijalna mogućnost učešća u programu Nuklear šering. Razgovarali smo sa američkim liderima o tome da li SAD razmatra takvu mogućnost. Tema je otvorena“, kazao je Duda u intervjuu za nedeljnik Gazeta polska.
Predsednika Dudu i njegovu tvrdnju o razgovorima Varšave i Vašingtona odmah je demantovao Pentagon i američka administracija.
„SAD ne plairaju da razmeste nuklearno oružje na teritoriji članica NATO koje su ušle u savez posle 1997. godine“, kazao je portparol Stejt departmenta Vedant Patel.
Lider poljske opozicije, dugogodišnji bivši premijer i posle predsednik Evropskog saveta Donald Tusk nastojanja sadašnje vlade da dodje do nuklearnog oružja prokomentarisao je upozorenjem da ne zna da li bi tada Rusi trebalo da se plaše, ali Poljaci bi svakako morali.
„Vlast sa tako jadnim kvalifikacijama, takvim javašlukom, kada bi oni imali još i nuklearno oružje ne znam da li bi se Rusi prestrašili ali mi (Poljaci) bi zaista morali da se uplašimo. Dok ovakvi politički monstrumi upravljaju našim životima biram da nemamo na raspolaganu atomsko oružje“, reagovao je Tusk.