Sveukupno gledano, procena dolazi do zaključka da davanje sertifikacije ne ugrožava bezbednost snabdevanja gasom Nemačke i Evropske unije“, navodi se u bezbednosnom izveštaju o projektu Severni tok 2 od 26. oktobra 2021.
Angela Merkel, koja je tada bila kancelarka, podržavala je projekat Severni tok 2 i tvrdila da je Rusija uvek bila pouzdan snabdevač gasom. U poslednjim danima svog mandata, priznala je da je projekat komercijalan sa „političkom dimenzijom“, ali je nastavila da tvrdi da otvaranje rute neće ugroziti snabdevanje Evrope energijom.
Olaf Šolc, Merkelin naslednik, u početku je podržao zvanični stav Berlina, nazivajući Severni tok 2 „čisto ekonomskim“ projektom. Međutim, kancelarka je promenila svoj stav nakon što je Rusija priznala ukrajinske republike Donbasa kao nezavisne, a proces sertifikacije je zaustavljen.
Od početka vojne ofanzive Moskve na Ukrajinu, i Šolc i Merkelova optužuju ruskog predsednika Vladimira Putina da koristi zalihe gasa za vođenje energetskog rata u Evropi. Šolc je u utorak rekao da je uvek bio siguran da će Kremlj koristiti kontrolu nad gorivom kao „oružje“, ponavljajući stavove drugih zvaničnika EU.