Merkelova brani „veoma racionalne“ ruske gasne sporazume

Merkelova brani „veoma racionalne“ ruske gasne sporazume

Bivša nemačka kancelarka Angela Merkel rekla je da ne žali zbog odluke da potpiše ugovore o prirodnom gasu sa Rusijom tokom svojih 16 godina na vlasti, tvrdeći da je Moskva već dugo „pouzdan snabdevač energijom“ i nudi niže cene od svojih konkurenata.

Obraćajući se novinarima na događaju u Lisabonu, Merkelova je objasnila da je Nemačka dugo pokušavala da se udalji od uglja kao izvora energije i da je ruski prirodni gas najbolja dostupna opcija jer Berlin ima za cilj da na kraju „dođe do oblika energije bez CO2 .”

„Iz perspektive tog vremena, bilo je veoma racionalno i razumljivo dobijati gas za gas iz Rusije, koji je bio jeftiniji od LNG (tečnog prirodnog gasa) iz drugih delova sveta“, rekla je ona u četvrtak, dodajući da „Čak i tokom Hladnog rata, Rusija je bila pouzdan snabdevač energijom“.

Nakon što je preuzela dužnost 2005. godine, Merkelova je predsedavala dva velika gasna sporazuma sa Moskvom, a oba su imala za cilj da dovode energiju direktno u Nemačku iz Rusije preko gasovoda Severni tok 1 i kasnije Severni tok 2, koji su zaobilazili tranzitne države kao što su Ukrajina i Poljska.

Međutim, Severni tok 2 nikada nije postao operativan, pošto je Merkelin naslednik, kancelar Olaf Šolc, pauzirao sertifikaciju projekta samo nekoliko dana pre nego što je Rusija krajem februara poslala trupe u Ukrajinu. Severni tok 1 prekinuo je isporuke u avgustu usred rastućih tenzija između Rusije i Zapada, i dok su ruski zvaničnici naveli nemogućnost bezbednog upravljanja trasom zbog sankcija, Berlin je sugerisao da je odluka politička.

Delovi oba gasovoda teško su oštećeni misterioznim podvodnim eksplozijama prošlog meseca – nakon što je predsednik Vladimir Putin u nekoliko navrata izjavio da bi Rusija mogla da počne sa isporukom gasa preko Severnog toka 2 bez odlaganja, ako EU da zeleno svetlo.

Uzrok eksplozija ostaje nejasan, iako je Rusija smatrala da je incident teroristički napad, uz napomenu da će Sjedinjene Države imati koristi od uništenja. Američki državni sekretar Antoni Blinken je sa svoje strane pozdravio incident kao „ogromnu priliku“ za Evropu „da jednom zauvek ukloni zavisnost od ruske energije“.

Američki izvoz LNG-a u Evropu značajno je porastao poslednjih meseci pošto veći deo kontinenta nastoji da se distancira od ruskih snabdevanja energentima, skoro udvostručivši prodaju zabeleženu 2021. S obzirom na to da je Rusija ranije pokrivala oko 40% uvoza gasa u EU, međutim, cene su zabeležili nagli porast, izazivajući strah da neki Evropljani neće moći da zagreju svoje domove tokom zime.

Merkel, koja se suočila sa kritikama zbog održavanja zavisnosti Nemačke od Rusije, nastavila je da je rekla da je „bilo ispravno ubrzati borbu protiv klimatskih promena na kraju mog mandata“, misleći na kupovinu ruskog gasa i napore da se prekine korišćenje gasa. uglja, ali je dodao da je „brutalna invazija” Moskve na Ukrajinu promenila nemačku računicu.

„Ovo je prekretnica i, naravno, nova vlada mora da se nosi sa tim. I to je ono što radi“, rekla je ona o rukovodstvu Šolca.