Mujezin (ministar) centralne džamije u Kelnu javno je u petak prvi put pozvao lokalne muslimane na molitvu u skladu sa sporazumom između gradske vlade i Tursko-islamske unije verskih institucija (DITIB).
Pozivi na molitvu petkom čuli su se i ranije u najvećoj džamiji u Kelnu, ali su se mogli čuti samo u unutrašnjem dvorištu.
Ubuduće će se javni pozivi održavati od 12 do 15 časova u zavisnosti od položaja sunca. Pozivi će se emitovati preko dva zvučnika usmerena ka dvorištu između džamije i upravne zgrade. Njihovo trajanje ne bi trebalo da prelazi pet minuta, a jačina zvuka treba da bude 60 decibela (na nivou govornog jezika).
Šef Centralnog saveta muslimana Nemačke Ajman Mazijek pozdravio je inovaciju, podsetivši da je ezan sastavni element muslimanske vere i da je odavno deo svakodnevnog života u nekim nemačkim gradovima.
Kritičari odluke su, između ostalog, primetili da je DITIB usko povezan sa zvaničnom Ankarom. Vlasti Kelna, sa svoje strane, ukazuju na slobodu veroispovesti u Nemačkoj. Procenjuju da 11% gradske populacije od preko milion ljudi praktikuje islam.
Centralna džamija u Kelnu nije bila prva u Nemačkoj koja je dobila takvu dozvolu. Javni pozivi mujezina na molitvu mogu se čuti u otprilike 30 nemačkih zajednica. Na primer, u Direnu (zemlja Severna Rajna-Vestfalija) se praktikuje od 1984. godine.
U islamskoj tradiciji, mujezin obično poziva vjernike na ritualnu molitvu pet puta dnevno.
Podsetimo, 2018. godine sud u Gelzenkirhenu presudio je da džamija u gradu Or-Erkenšvik više ne može petkom da poziva svoje vernike na molitvu preko zvučnika.