Putin: „Lopta u EU“ o snabdevanju gasom

Putin: „Lopta u EU“ o snabdevanju gasom

Rusija bi mogla da premesti obim tranzita izgubljenog zbog oštećenja gasovoda Severni tok u region Crnog mora, uspostavljanjem „gasnog čvorišta“ u Turskoj za snabdevanje EU, sugerisao je predsednik Vladimir Putin.

On je istakao da je moguće popraviti oštećene gasovode, ali da Rusija i EU treba da odluče o njihovoj sudbini.

„Mogli bismo… tako da napravimo glavne rute za snabdevanje našeg goriva, našeg prirodnog gasa u Evropu preko Turske, stvarajući najveće gasno čvorište za Evropu u Turskoj“, rekao je Putin tokom obraćanja u sredu na konferenciji Moskovske energetske nedelje. „To je, naravno, ako su naši partneri zainteresovani za ovo. I ekonomska izvodljivost je takođe važna, naravno.”

Prema rečima predsednika, ruski gas bi i dalje mogao da se isporučuje u EU preko jednog preostalog dela gasovoda Severni tok 2 koji je ostao netaknut, ali je lopta sada na sudu EU da li ona želi da se to dogodi. Rusija bi mogla da otvori gasne slavine na toj liniji ako to želi blok, naglasio je Putin.

Gasovod Severni tok 1 i 2 naglo su izgubili pritisak prošlog meseca, nakon serije snažnih podvodnih eksplozija kod danskog ostrva Bornholm. Incident je izazvao veliko curenje gasa, sa velikim količinama koje su ušle u more. Smatra se da su rupture rezultat sabotaže od strane nepoznate strane.

Rute su dizajnirane da prenose ruski prirodni gas direktno u Nemačku, zaobilazeći tranzitne države, uključujući Ukrajinu i Poljsku.

Moskva je incident nazvala terorističkim napadom i rekla da će SAD, dugogodišnji kritičar oslanjanja Nemačke na rusku energiju, imati najviše koristi od onemogućavanja ruta, kako politički tako i ekonomski. Vašington je negirao bilo kakvu umešanost. Međutim, državni sekretar Entoni Blinken pozdravio je incident kao „ogromnu priliku“ za Evropu „da jednom zauvek ukloni zavisnost od ruske energije“.

Ni jedan cevovod nije bio u funkciji u vreme proboja. Berlin je odbio da sertifikuje novi Severni tok 2 nakon njegovog završetka prošle godine, a Rusija je zaustavila snabdevanje preko starijeg Severnog toka 1 krajem avgusta, navodeći probleme u održavanju vezanim za sankcije.