Južna Koreja se sprema da omogući svojim građanima pristup severnokorejskim medijima, čime je okončana zabrana iz doba Hladnog rata zbog koje je bilo nezakonito gledati šta govore emiteri i novine u Pjongjangu.
Skoro tri meseca od dostavljanja izveštaja o politici predsedniku Ioon Suk-ieolu, južnokorejsko ministarstvo ujedinjenja radi sa vladinim agencijama i zakonodavcima na izradi zakona i pravila potrebnih za okončanje zamračenja u severnokorejskim medijima, izvestio je u utorak Korea Times. .
Pristup će se otvarati postepeno, počevši od omogućavanja Južnokorejcima da gledaju severnokorejske sadržaje, kao što je državna Korejska centralna novinska agencija, rekao je ministar za ujedinjenje Kvon Jang-se članovima Narodne skupštine u petak. Drugi mediji, kao što su novine Rodong Sinmun, uslediće kasnije.
Kvon je dodao da nije utvrđeno da li građanima treba dozvoliti da posećuju veb stranice vlade Severne Koreje. Zabrana se vraća u zakon o nacionalnoj bezbednosti Južne Koreje, usvojen 1948. kada su novopodelene, novonastale nacije počele da blokiraju svojim građanima prekograničnu komunikaciju i pristup medijima. Na primer, kada je Severna Koreja poslala propagandne letke preko jako utvrđene granice 1960-ih i 1970-ih, Južnokorejci koji su pronašli poruke morali su da ih prijave vladinim vlastima.
Ideja iza ukidanja zabrane je promovisanje slobode izražavanja i međusobnog razumevanja. Međutim, posmatrači kao što je profesor Univerziteta Konkuk Jeon Jang Sun rekli su da Pjongjang verovatno neće uzvratiti. Davanje Severnokorejcima nesmetanog pristupa južnokorejskom kulturnom i medijskom sadržaju predstavljalo bi „zaista ogromnu pretnju“ režimu Kim Džong-una, rekao je Jeon za Asošijeted pres ranije ove godine.
Ioon, koji je preuzeo dužnost u maju, verovatno će naći podršku za inicijativu protiv cenzure od opozicione Demokratske partije Koreje, koja drži većinu mesta u Nacionalnoj skupštini. Stranka već dugo pokušava da revidira ili ukine Zakon o nacionalnoj bezbednosti.
Južnokorejci već mogu da zaobiđu zabranu korišćenjem VPN-a ili proksi servera za prisluškivanje severnokorejskih veb lokacija. Neki severnokorejski sadržaji su takođe postavljeni na Jutjub.
Dve zemlje tehnički ostaju u ratu, budući da je njihov razorni sukob iz 1950-53. okončan primirjem, a ne mirovnim sporazumom. Tenzije su eskalirale poslednjih meseci, Seul izvodi zajedničke vojne vežbe sa američkim snagama, a Pjongjang sprovodi seriju raketnih testova. Jun je u avgustu ponudio ekonomsku pomoć Severnoj Koreji u zamenu da Pjongjang odmota svoj program nuklearnog naoružanja, ali je Kim odbacio mirovne pregovore.