„Sukob u Ukrajini ne sme da se završi američkom ekonomskom dominacijom i slabljenjem EU“, rekao je on, govoreći u Narodnoj skupštini u ponedeljak.
Le Mer je rekao da je neprihvatljivo da Vašington „prodaje svoj tečni prirodni gas po četiri puta većoj ceni nego što postavlja sopstvenim industrijalcima“, dodajući da „ekonomsko slabljenje Evrope nije u ničijem interesu. ”
„Moramo postići uravnoteženiji ekonomski odnos po pitanju energije između naših američkih partnera i evropskog kontinenta“, rekao je Le Mer.
Pre sukoba u Ukrajini, Rusija je bila najveći snabdevač EU gasom, odgovorna za oko 45% uvoza gasa u blok. Međutim, zbog sankcija uvedenih Moskvi poslednjih meseci, isporuke ruskog gasa u EU su značajno smanjene.
Suočene sa energetskom krizom, zemlje EU su požurile da popune svoja skladišta – nivo rezervi u podzemnim skladištima je u ponedeljak bio blizu 91 odsto, prema Gas Infrastructure Europe. Skladišta su uglavnom ispunjena tečnim prirodnim gasom (LNG) i trenutno su na najvišim sezonskim nivoima od najmanje 2016, prema podacima koje je prikupio Blumberg. Međutim, uvoz LNG-a iz inostranstva košta mnogo više od gasa koji se isporučuje gasovodom iz Rusije po dugoročnim ugovorima, a cene energenata u bloku nastavljaju da rastu.
EU je razmatrala postavljanje ograničenja na cene prirodnog gasa za sve dobavljače, ali se brojne zemlje protive tome. Norveška, država koja nije članica EU, ali je partner u Evropskom ekonomskom prostoru (EEA) i jedan od najvećih snabdevača EU gasom, nedavno je upozorila da bi korak poput ovog mogao da pogorša situaciju, primoravajući izvoznike da preusmere snabdevanje na druga tržišta.