Tri od šest rafinerija su trenutno zatvorene, a francuski mediji izveštavaju o ogromnim redovima na benzinskim stanicama širom zemlje. Prema France 24, domaća proizvodnja goriva u zemlji je opala za više od 60% tokom skoro dve nedelje štrajkova, što je ekvivalentno 740.000 barela benzina dnevno.
Radnici, koji pate od krize troškova života, dok rastuće cene energije donose ogromne profite energetskim kompanijama za koje rade, zahtevaju povećanje plata. U drugom kvartalu 2022. godine, TotalEnergies je zabeležio profit od 5,7 milijardi dolara u odnosu na 2,2 miliona dolara u istom periodu 2021. godine. Francuski sindikat radnika CGT je pozvao na porez na ove profite i povećanje plata od 10%, sa 7% za suzbijanje inflacije i 3% kao „podela profita. ”
TotalEnergies je u nedelju ponudio da promoviše razgovore o platama od sredine novembra do oktobra kako bi smirio zaposlene i ubedio ih da ukinu blokadu rafinerija.
„Pod uslovom da se blokade okončaju i da se svi predstavnici rada slože, kompanija predlaže da se početak obaveznih godišnjih pregovora o platama unapredi do oktobra“, navodi se u saopštenju, a prenosi Rojters.
Esso France, koji već nedeljama raspravlja o povećanju plata sa svojim zaposlenima, saopštio je da će održati novu rundu razgovora kasnije u ponedeljak „sa ciljem da se omogući rafinerijama grupe da nastave sa radom što je pre moguće. ”
U nastojanju da olakša domaće tržište goriva, Francuska je oslobodila strateške rezerve i povećala uvoz, rekla je ministarka energetike Agnes Pannier-Runacher u izjavi za BFM TV u nedelju. Ona je takođe pozdravila odluke dve energetske kompanije da ubrzaju razgovore o platama „kako Francuzi ne bi bili taoci ovog socijalnog spora i da mogu da rade sa poverenjem“.
Predstavnici sindikata rekli su Rojtersu da će štrajkovi biti nastavljeni dok se ne ispune zahtevi radnika.