Severna Koreja potvrđuje testove nuklearnih projektila da bi „zbrisali“ neprijatelje

Severna Koreja potvrđuje testove nuklearnih projektila da bi „zbrisali“ neprijatelje

SEUL, Južna Koreja – Severna Koreja je u ponedeljak saopštila da je njena nedavna baraža lansiranja projektila bila test njenog taktičkog nuklearnog oružja da „pogodi i zbriše” potencijalne južnokorejske i američke mete, javili su državni mediji u ponedeljak. Lider Kim Džong Un je nagovestio da će sprovesti još provokativnijih testova u narednim nedeljama, prenosi Asošijeted pres.

Izjava Severa, objavljena na 77. rođendan njene vladajuće Radničke partije, smatra se pokušajem da se ojača jedinstvo javnosti iza Kima dok se suočava sa ekonomskim teškoćama povezanim sa pandemijom, bezbednosnom pretnjom koju predstavlja ojačani američko-južnokorejski vojni savez i druge poteškoće.

„Kroz sedam puta pokretanja vežbi jedinica taktičkih nuklearnih operacija, stvarne ratne sposobnosti… nuklearnih borbenih snaga spremnih da pogode i zbrišu postavljene objekte na bilo kojoj lokaciji iu bilo kom trenutku su u potpunosti prikazane“, navodi se na severu. saopštila je zvanična korejska centralna novinska agencija.

KCNA je saopštila da su raketni testovi bili odgovor na nedavne pomorske vežbe između američkih i južnokorejskih snaga, u kojima je učestvovao nosač aviona na nuklearni pogon USS Ronald Regan.

Gledajući na vežbe kao na vojnu pretnju, Severna Koreja je odlučila da organizuje „simulaciju stvarnog rata“ kako bi proverila i poboljšala svoje odvraćanje od rata i poslala upozorenje svojim neprijateljima, saopštila je KCNA.

Severna Koreja smatra američko-južnokorejske vojne vežbe probom invazije, iako su saveznici uporno rekli da su odbrambene prirode. Od majske inauguracije konzervativne vlade u Seulu, američka i južnokorejska vojska proširuju svoje vežbe, koje su ranije bile smanjene zbog pandemije i sada uspavane nuklearne diplomatije između Pjongjanga i Vašingtona.

Lansiranja — koja je nadzirao Kim — uključivala su balističku raketu sa nuklearnim sposobnošću lansiranu ispod rezervoara na severoistoku; još jedna balistička raketa koja takođe simulira punjenje taktičkih nuklearnih bojevih glava dizajniranih da pogodi južnokorejski aerodrom; i balističke rakete zemlja-zemlja novog tipa koja je preletela Japan, izvestila je KCNA.

Kim je rekao da su lansiranja bila „očigledno upozorenje“ Južnoj Koreji i Sjedinjenim Državama, koje ih informiše o stavu Severne Koreje o nuklearnom odgovoru i mogućnostima napada, saopštila je KCNA.

„Stalni, namerni i neodgovorni činovi eskalacije tenzija od strane režima SAD i Južne Koreje samo će potaknuti našu bolju reakciju, a mi uvek i striktno pratimo krizu situacije“, rekao je KCNA.

Kim je takođe ponovo jasno stavio do znanja da nema nameru da sada nastavi diplomatiju o razoružanju sa Sjedinjenim Državama i da bi se radije fokusirao na proširenje svog arsenala oružja.

Rekavši da su neprijatelji još uvek pričali o dijalogu i pregovorima dok nam predstavljaju vojne pretnje, ali mi nemamo sadržaj za dijalog sa neprijateljima i ne osećamo potrebu da to činimo“, rekao je Kim. „Iznad svega, trebalo bi da pošaljemo jasniji signal neprijateljima koji eskaliraju regionalnu situaciju uključivanjem ogromnih oružanih snaga u svakom trenutku snažnijom i odlučnijom voljom i akcijom.

Kim je rekao da će strogo preduzeti sve neodređene vojne korake ako bude potrebno da odgovori na potencijalne dodatne poteze Južne Koreje i Sjedinjenih Država. Takođe je izrazio uverenje da će nuklearne borbene snage njegove vojske zadržati „svoj najjači stav nuklearnog odgovora i dodatno ga ojačati na svaki način“ kako bi izvršile svoje dužnosti odbrane dostojanstva i suverenih prava Severa.

Neki eksperti kažu da Kimovi komentari sugerišu da bi mogao da izvede više testova oružja visokog profila, kao što je prvi nuklearni test njegove zemlje u poslednjih pet godina. Južnokorejski zvaničnici su nedavno rekli da Severna Koreja održava spremnost da izvrši sedmu nuklearnu probu dok se priprema za testiranje nove interkontinentalne balističke rakete na tečno gorivo i balističke rakete lansirane podmornicama.

Američki zvaničnici su više puta pozivali Severnu Koreju da se vrati pregovorima bez ikakvih preduslova. Ali Severna Koreja je rekla da to neće učiniti osim ako Sjedinjene Države prvo ne odbace svoju neprijateljsku politiku prema Severu, očigledno pozivajući se na redovne vojne vežbe SAD i Južne Koreje i ekonomske sankcije koje predvode SAD.

Neki stručnjaci kažu da bi Kim na kraju imao za cilj da iskoristi svoj napredni nuklearni program kako bi pridobio američko priznanje Severne Koreje kao legitimne nuklearne države, što Kim vidi kao ključno za ukidanje sankcija UN-a njegovoj zemlji.

„Severna Koreja sada ima višestruke motive da objavi priču o raketama visokog profila“, rekao je Lejf-Erik Izli, profesor na Univerzitetu Eva u Seulu. „Javni nastup Kim Džong Una posle višemesečnog odsustva predstavlja patriotski naslov za obeležavanje godišnjice osnivanja vladajuće Radničke partije.

„Pjongjang je zabrinut zbog vojnih vežbi SAD, Južne Koreje i Japana, tako da, da bi ojačao svoje samoproglašeno sredstvo odvraćanja, eksplicitno ističe nuklearnu pretnju iza svojih nedavnih lansiranja projektila. Izveštaj KCNA takođe može biti predznak predstojećeg nuklearnog testa za vrstu taktičke bojeve glave koja bi naoružala jedinice koje je Kim posetio na terenu“, rekao je Isli.