Federalni tužioci u nedelju su preporučili zatvorsku kaznu od približno četiri godine za muškarca iz Pensilvanije koji je priznao krivicu za napad na fotografa Asošiejted presa i upotrebu omamljivača protiv policajaca tokom napada mafije na Kapitol SAD, piše Asošijeted pres.
Američki okružni sudija Rendolf Mos trebalo bi da izrekne kaznu Alanu Bajerliju 21. oktobra za njegov napad na AP fotografa Džona Minčila i policiju tokom nereda 6. januara 2021. u Vašingtonu, D.C.
Smernice za odmeravanje kazne preporučuju zatvorsku kaznu u rasponu od 37 do 46 meseci. Tužioci traže kaznu od najmanje 46 meseci zatvora nakon čega sledi tri godine puštanja na slobodu pod nadzorom. Bajerlijev advokat ima rok do petka da podnese preporuku za kaznu.
Sudija nije vezan ni za jednu od preporuka za kaznu.
Bajerli je uhapšen u julu 2021. i priznao je krivicu godinu dana kasnije po optužbama za napad.
Bajerli je kupio pištolj za omamljivanje pre nego što je otputovao iz svoje kuće u Flitvudu u Pensilvaniji u Vašington na miting „Stop the Steal” 6. januara. Napuštajući miting pre nego što je tadašnji predsednik Donald Tramp završio govor, Bajerli je otišao u Kapitol i pridružio se Tužioci su rekli da drugi izgrednici koriste veliki metalni Trampov znak kao ovna za udaranje barikada i policajaca.
Zatim je otišao na Kapitolsku donju zapadnu terasu Kapitola, gde su on i drugi izgrednici napali Minčila, koji je nosio užad sa natpisom AP. Bajerli je jedan od najmanje tri osobe optužene za napad na Minčila, čiji je napad snimio kolega.
Nakon toga, Bajerli je prišao policajcu iza nosača za bicikle i upotrebio svoj omamljivač.
„Nakon što su policajci uspešno uklonili pištolj za omamljivanje iz Bajerlijevih ruku, Bajerli je nastavio da juri ka policajcima, udarao ih i gurao i zgrabio palicu oficira“, napisali su tužioci.
Bajerli je kasnije rekao agentima FBI da je uradio samo „jednu glupost dole i to je sve što je bilo“, prema tužiocima.
„Ovo je bila referenca na to kako se ponašao sa novinarom i ništa više“, napisali su.
Bajerli je tretirao 6. januar „kao normalan dan bez kriminala, sličan filmu ‘Čistka’, kada je mogao da radi šta god je hteo bez presude ili pravnih posledica“, rekli su tužioci.
„Pogrešio je“, dodali su.
Više od 100 policajaca je povređeno tokom opsade Kapitola.
Približno 900 ljudi optuženo je za savezne zločine zbog njihovog ponašanja 6. januara. Više od 400 njih je priznalo krivicu, uglavnom za prekršaje. Osuđeno je preko 280 optuženih za nerede, od kojih je otprilike polovina osuđena na zatvorske kazne od jedne nedelje do 10 godina.