Nekada najveći uvoznik LNG-a, Kina sada izvozi u velikom obimu.
Kako je domaća potražnja za energijom poslednjih meseci opala, Kina je počela da preprodaje višak LNG-a na globalno tržište, a među ključnim kupcima su Evropa, Japan i Južna Koreja.
Koristeći povoljne kupovine po dugoročnim ugovorima, kineske energetske kompanije prodaju američki LNG Evropi, ubirajući „stotine miliona dolara po teretu“.
Izdavanje je istaklo da je broj brodova za LNG iz SAD koji su pristali u Kini od januara do avgusta smanjen sa 133 zabeležena u jednom periodu prošle godine na samo 19 u istom periodu ove godine.
Ne samo da Peking prodaje američki gas, već je ove godine Kina uvezla i skoro 30 odsto više gasa iz Rusije, i to uz značajan popust, piše list, pozivajući se na podatke o isporuci. Kineski uvoz LNG-a iz Rusije porastao je u avgustu na najviši nivo u najmanje dve godine.
U septembru je fabrika za izvoz LNG-a Sahalin-2 na ruskom Dalekom istoku prodala nekoliko isporuka Kini za isporuku do decembra po skoro upola nižoj trenutnoj ceni, izvestio je Blumberg, pozivajući se na trgovce koji su upoznati sa tim.
Kako su isporuke gasa iz Rusije u Evropu pale sa 40% na 9%, uvoz super rashlađenog goriva u EU je porastao za 60% u odnosu na prethodnu godinu, uprkos tome što je mnogo skuplji od isporuke gasovodom.