VAŠINGTON – FBI procenjuje da stope nasilnog kriminala nisu značajno porasle prošle godine, iako su ostale iznad nivoa pre pandemije, prema godišnjim podacima o kriminalu. Ali izveštaj predstavlja nepotpunu sliku, delom zato što ne uključuje neke od najvećih policijskih uprava u zemlji, piše AP.
Nasilni i imovinski zločini generalno su ostali konzistentni između 2020. i 2021. godine, uz blagi pad ukupne stope nasilnih zločina i porast stope ubistava od 4,3%, a oba se ne smatraju statistički značajnim, pokazala je analiza. To ukazuje na poboljšanje u odnosu na 2020. godinu, kada je stopa ubistava u SAD skočila za 29% tokom pandemije COVID-19 koja je stvorila ogroman društveni poremećaj i preokrenula sisteme podrške.
Izveštaj, objavljen u sredu, dolazi sa velikim upozorenjima – oko 40% agencija za sprovođenje zakona nije učestvovalo, uključujući velike gradove poput Njujorka, Los Anđelesa i Majamija, nakon velike promene u sistemu izveštavanja.
Izveštaj dolazi u ključnim političkim trenucima, samo nekoliko nedelja pred izbore na sredini mandata, gde je kriminal glavni problem u kampanji republikanaca koji rade na platformama zakona i reda. Mnoge demokrate, u međuvremenu, pokušavaju da poslušaju pozive na reformu krivičnog pravosuđa nakon rasprostranjenih protesta 2020. i zabrinutosti birača za javnu bezbednost.
Nepotpuni podaci bi mogli biti zrelo tlo za političare i aktivističke grupe da iskoriste brojke kako bi podstaknule svoje stavove. Ali s obzirom na to da veliki broj velikih gradova nije prijavio ni jedan zločin, stručnjaci kažu da je slika kriminala u SAD i dalje mutna.
Povećanje koje je počelo 2020. prkosilo je lakom objašnjenju. Stručnjaci ukazuju na nekoliko potencijalnih faktora: pandemija koja je ubila više od milion ljudi u SAD, nasilje od oružja, zabrinutost za ekonomiju, visoke stope inflacije i intenzivan stres.
Dobrovoljno prikupljanje podataka od policije širom zemlje od strane FBI-a dugo je bilo važno merilo za razumevanje kriminala u Sjedinjenim Državama, ali pad u broju agencija koje izveštavaju znači da se izveštaj mnogo više oslanjao na procenu, rekao je Ames Gravert, viši savetnik na programu pravde u Brenan centru za pravdu. Nalazi bi mogli značiti da se stopa kriminala smanjuje, ali je teško reći sa sigurnošću.
„Mora se obratiti pažnja na izvlačenje zaključaka odavde“, rekao je on.
Nisko učešće je uglavnom zbog toga što je ovo prvi izveštaj pod velikim remontom u sistemu izveštavanja. Policijska uprava Njujorka, sa svoje strane, saopštila je da zbog novih zahteva za izveštavanje nije u mogućnosti da dostavi statistiku o kriminalu za godinu do roka, iako nije preciziralo tačno zašto.
Revizija će na kraju učiniti podatke o kriminalu modernijima i detaljnijim, rekli su federalni zvaničnici, ali prelazak može biti komplikovan za policijske uprave. Izveštaj FBI za 2021. je imao podatke iz više od 11.000 odeljenja.
Njeni nalazi u velikoj meri prate Nacionalnu anketu o viktimizaciji zločina takođe su slični drugom izveštaju nestranačkog trusta mozgova Saveta za krivično pravosuđe. Tom analizom podataka o nasilnom zločinu ispitano je 27 gradova, uključujući mnoge velike agencije koje ove godine nisu sačinile jedinstveni izveštaj o zločinima FBI-a. Utvrđeno je povećanje stope ubistava za 5,6% u odnosu na 2020.
U međuvremenu, oko 79 odsto ubistava u 2020. uključivalo je vatreno oružje, što je najveći procenat od najmanje 1968. godine, najstariji zapisi koje su Centri za kontrolu bolesti objavili na mreži, prema Pju istraživačkom centru.
„Nasilni zločini, a posebno zločini sa oružjem, nastavljaju da budu veliki izazov za našu naciju“, rekao je Art Asevedo, bivši šef policije u Hjustonu i Majamiju. Broj prodatih oružja u SAD takođe je dostigao rekordne maksimume kako je pandemija korona virusa uzela maha i i dalje je jaka.
Acevedo i drugi zagovornici bezbednosti oružja osuđuju popuštanje zakona o oružju, posebno u konzervativnim državama širom SAD.
„Mi teramo naše oficire da rade sa jednom rukom vezanom iza leđa ovim popuštanjem ovih zakona“, rekao je on. Pristalice prava na oružje, u međuvremenu, tvrde da labavija regulativa olakšava ljudima da poštuju zakon i praktikuju prava iz Drugog amandmana.
U međuvremenu, ukupni nasilni kriminal ostaje daleko niži od istorijskih maksimuma iz 1990-ih.