MEKSIKO SITI – Prognani nikaragvanski ekonomista Havijer Alvarez ove nedelje je primio strašne vesti: njegova žena, ćerka i zet, koje je vlada predsednika Danijela Ortege pre tri nedelje zatvorila, zvanično su optuženi za teške zločine u Nikaragvi, prenosi Asošijeted pres.
Jeannine Horvilleur, 63, Ana Carolina Alvarez Horvilleur, 43, oboje su nikaragvanske i francuske nacionalnosti, kao i suprug Ane Karoline, Feliks Roiz, ne samo da su pritvoreni da izvrše pritisak na Alvarez koji je pobjegao u Kostariku, već su se sada suočili sa ozbiljno zatvorsko vreme.
Ortegina vlada je pojačala progon političkih protivnika. Očigledno više nije zadovoljan time što ih tjera u izgnanstvo, sada kriminalno progoni njihove rođake.
Organizacije za ljudska prava optužile su vladu da svoje rođake čini „taocima“. Desetine hiljada Nikaragvaca pobeglo je iz zemlje u gušenju koje je usledilo nakon masovnih uličnih protesta u aprilu 2018. Desetine drugih je uhapšeno i osuđeno na duge zatvorske kazne.
„Kada sam u nedelju saznao da u pravosudnom sistemu već postoji optužba, pretrpeo sam jedan od najtežih udaraca“, rekao je Alvarez, koji se protivi vladi, ali ne zauzima lidersku poziciju u opoziciji. „Svet je pao na mene.“
Prošlog meseca je saznao za njihova hapšenja ubrzo nakon što je stigao u Kostariku.
„Taj trenutak je bio izuzetno okrutan, ja sam u slobodnoj zemlji i na slobodi, a moja porodica privedena“, rekao je on. Nadao se da će biti ispitani i oslobođeni pošto se niko nije bavio politikom. Njegova ćerka i zet vode mali biznis.
Dva dana nakon hapšenja, 67-godišnji Alvarez je dobio poruku od policije u kojoj je potvrđeno da su zadržani u zloglasnom zatvoru El Čipote „i da neće izaći dok se ne predam“.
Prema nevladinom nikaragvanskom Centru za ljudska prava, slučaj je otkrio „novi obrazac otmice iznude“ od strane vlade kako bi iskoristila hvatanje ili predaju prognanih članova opozicije. „Uzeli su ih kao taoce“, saopštila je organizacija.
Slično kao u slučaju Alvarezove porodice, uhapšen je Fredi Martin Poras, brat Dulse Marije Poras, liderke UNAMOS-a. Dulse Marija Poras (71) živi u egzilu u Kostariki otkako su je vlasti tražile 2018.
„Oni kidnapuju naše rođake jer ne mogu da nas zarobe“, rekao je Poras. „Ovo je krivično delo, tipično za narko kartele. Ona je rekla da je njen brat učestvovao u protestima protiv vlade, ali već neko vreme nije bio politički aktivan i bavio se prodajom lekova.
Ipak, Fredi Martin Poras je takođe optužen za širenje lažnih vesti i zaveru da se naruši nacionalni integritet.
Gabrijel Lopez Del Karmen uhapšen je 14. septembra u kući svoje majke. On i njegova majka optuženi su za zaveru i izdato je naređenje za njeno hapšenje.
„Morala sam da se zaštitim van zemlje zbog progona režima, a kada me nisu pronašli u mojoj kući policija je uhvatila mog sina“, napisala je Andrea Margarita Del Karmen na društvenim mrežama. „Oni savršeno dobro znaju da on nema nikakve veze sa političkim aktivnostima.
Advokat Gonzalo Karion iz kolektiva za ljudska prava „Nikaragva nikad više“, sa sedištem u Kostariki, rekao je da su hapšenja rođaka „obrazac proizvoljnih i neustavnih radnji“.
Vlada je u utorak potvrdila da su optužbe za širenje lažnih vesti i zaveru da se naruši integritet zemlje takođe podignute prošlog meseca protiv četvorice sveštenika, dva seminarista i kamermana koji je boravio kod Rolanda Alvareza, biskupa Matagalpe.
U Kostariki, Havijer Alvarez je rekao da živi sa „skoro neizdrživom mukom“.
„Oni žele da pojačaju teror koji su nametnuli građanima“, rekao je on. „Sada navodnu „krivicu“ ili „zločin“ prebacuju u intimnu sferu, na ono najdragocenije što je porodica… da bi naneli najveći mogući bol“ opoziciji, rekao je on.
Alvarez priznaje da mu je prva pomisao bila da se preda, ali da su mu prijatelji i advokati rekli da nema garancije da će njegovi rođaci biti pušteni. Podnosio je izveštaje francuskoj vladi, humanitarnim organizacijama, Međuameričkoj komisiji za ljudska prava i Kancelariji Ujedinjenih nacija za ljudska prava.
„Ostavili su me bez porodice“, rekao je.