U podnesku, Tramp tvrdi da su zaplenjeni dokumenti pokriveni takozvanom privilegijom izvršne vlasti — efektivnom zakonskom zaštitom od krivičnog gonjenja jer su dokumenti objavljeni tokom republikanskog predsedništva.
Umesto toga, dokumenti se moraju predati na analizu specijalnom advokatu koga je predložio Trampov tim i čije je imenovanje prethodno odobrio sud. Pritom, on uopšte ne traži da se Ministarstvu pravde oduzme pristup dokumentima – ono može da nastavi da istražuje da li su oni postali predmet nepravilnog tretmana.
Trenutno je nejasno kako će intervencija specijalnog majstora uticati na istragu Ministarstva pravde. Teško je predvideti i odluku Vrhovnog suda SAD, koji je, uprkos većini konzervativnih sudija, ranije odbio Trampov zahtev da ne objavi dokumente u vezi sa jurišom na Kapitol 6. januara 2021. godine.
Tramp je pretresen početkom avgusta. Ovo je prvi takav presedan u istoriji Sjedinjenih Država. Prema sudskim spisima, tokom pretresa, Federalni istražni biro zaplenio je više od 11.000 državnih dokumenata i fotografija.
Neki od dokumenata zaplenjenih od Trampa detaljno govore o strogo tajnim operacijama SAD. Takve operacije su obično tako strogo čuvane da mnogi visoki zvaničnici nacionalne bezbednosti za njih nisu svesni. Samo predsednik, određeni članovi njegovog kabineta ili drugi zvaničnici tog nivoa mogu ovlastiti druge vladine zvaničnike da dobiju pristup.
Američko ministarstvo pravde podiglo je optužnicu protiv Trampa zbog kršenja državnih tajni i režima čuvanja dokumenata koji bi mogli da dovedu do njegovog zatvaranja – takođe prvog u istoriji.