Ministri odbrane Združenih ekspedicionih snaga zemlje – formata koji ujedinjuje 10 baltičkih i severnoevropskih država sa Britanijom – održali su u ponedeljak virtuelni sastanak u vezi sa štetom „nordijskih struja“ u Baltičkom moru, prenosi „Evropska istina“ pozivajući se na zajedničku izjavu Ujedinjenih ekspedicionih snaga nakon sastanka.
Tokom sastanka, predstavnici resora odbrane razmenili su ocene o „eklatantnim i neodgovornim napadima na kritično važne objekte civilne infrastrukture“.
„Zajedničke snage razgovaraju o bezbednosnim merama nakon ovog incidenta, uključujući pojačano prisustvo na moru i obaveštajno-nadzorne aktivnosti. Oni će nastojati da odvrate dalje slične akcije, smanje uznemirenost među saveznicima i pokažu kolektivnu posvećenost bezbednosti i stabilnosti u regionu“, navodi se u saopštenju. rekao.
Združene ekspedicione snage su vojna formacija koju predvodi Ujedinjeno Kraljevstvo. Snage se mogu sastojati, ako je potrebno, od Danske, Finske, Estonije, Islanda, Letonije, Litvanije, Holandije, Švedske i Norveške.
Kao što znate, u Evropi se incidenti na ograncima ruskog gasovoda smatraju rezultatom namernih radnji. Predsednik SAD Džo Bajden nazvao je oštećenje ruskih gasovoda „Severni tok-1” i „Severni tok-2” namernim aktom sabotaže, što je postala prva takva izjava američke strane.
Istovremeno, Ruska Federacija je počela da istražuje incidente kao „čin međunarodnog terorizma“, a Vladimir Putin je optužio SAD da su organizovale eksplozije na gasovodima.