Rekordni skok kamatnih stopa i pad funte, kao i protesti sindikata obeležavaju ekonomsku nedelju iz pakla u Britaniji. Opstanak vlade Liz Tras zavisi od vraćanja poverenja berze, tržišta i građana u ekonomsku politiku, prenosi RTS.
Mini budžet nove britanske vlade – maksimalan ekonomski šok. Funta je u slobodnom padu. Kamatne stope nastavljaju da rastu.
„Prihvatam da je trebalo da bolje pripremimo teren. Tu sam lekciju naučila“, kaže britanska premijerka Liz Tras.
Konzervativci se okupljaju na godišnjoj konvenciji u Birmingemu. Skup bi mogao da preraste u pobunu ukoliko vlada ne odustane barem od poreskih olakšica za najbogatije.
Na pitanje novinara da li ima ikakav komentar na ovo što se događa, britanski ministar finansija Kvazi Kvarteng ćuti.
Narod ne ćuti. Juče i danas je na ulicama Londona i svih većih gradova.
Anketirana građanka da su je prošlog aprila gas i struja koštali mesečno 97 funti, a sada koštaju 233.
„Ni moja starosna penzija, ni moja različita primanja, pošto i dalje radim, nisu povećani. Držim palčeve da mi stanodavac ne poveća stanarinu“, napominje jedna penzionerka.
Posle više od decenije laburiste podržava većina birača. Torijevci kaskaju za čak 33 procenata. Levica bi da zaustavi inflaciju i recesiju oporezivanjem energetskih giganata.
Vlada nastavlja da štiti profitere i pozajmljuje. Tvrdi da je na dnu liste dužnika u Grupi sedam najrazvijenijih zemalja sveta. Za situaciju krivi pandemiju i Vladimira Putina.
„Vlada je izgubila kontrolu nad ekonomijom. Ponekad funta padne zbog spoljnih, međunarodnih faktora. Ovo smo sami sebi uradili“, kaže lider laburista ser Kir Starmer.
Vlada jeste nova, ali vremena je malo. Slede ili veliki ekonomski zaokreti ili prevremeni izbori.