Turska sama odlučuje da li će ići na takav dijalog ili ne, ali glavni sastojak treba da bude deeskalacija“, rekao je Dendias.
Dva saveznika iz NATO-a imaju dugu listu potraživanja jedan protiv drugog, uključujući pomorske granice, prava preleta, demarkaciju epikontinentalnog pojasa i podeljeno ostrvo Kipar.
Ali poslednjih meseci njihov odnos je postao zategnutiji.
Grčki premijer Kirijakos Micotakis je navodno iskoristio svoju posetu SAD u maju da lobira protiv pokušaja Ankare da kupi borbene avione od Vašingtona, tvrdeći da Turska krši grčki vazdušni prostor.
Turska optužuje Grčku da raspoređuje oružje na ostrvima u Egejskom moru, koja bi prema međunarodnom pravu trebalo da budu demilitarizovana, a takođe je zabrinuta zbog sve veće saradnje Grčke u oblasti odbrane sa Sjedinjenim Državama i Francuskom.
Poslednjih nedelja, Ankara je optužila Atinu za nekoliko incidenata u vezi sa njenim vazdušnim snagama u regionu Sredozemnog mora. To je navelo turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana da nazove postupke Grčke „neprijateljskim“.
Prethodno je portparol spoljnopolitičke službe EU izdao saopštenje u kojem je pozvao Erdogana da prestane sa agresivnom retorikom protiv Grčke.