Rusija će nastaviti svoj rad u Međunarodnoj organizaciji civilnog vazduhoplovstva uprkos „neprijateljskoj“ i „političkoj“ odluci ICAO-a da je ne izabere u upravni savet, navodi se u saopštenju ruske agencije koja nadgleda civilno vazduhoplovstvo, Rosavijacija.
Ranije u subotu, usred tekuće konfrontacije između Moskve i zapadnih zemalja oko sankcija vezanih za vazduhoplovstvo, Rusija nije obezbedila dovoljno glasova tokom skupštine 193 zemlje vazduhoplovne agencije UN u Montrealu, u Kanadi. Svi ostali članovi grupe „glavne važnosti“ saveta, čiji je deo bila Rusija, ponovo su izabrani, navodi se na listi koju je organizacija objavila na Tviteru.
Rosavijacija je tvrdila da je u slučajevima kada član saveta grupe ne bude izabran, potrebno ponovno glasanje.
„Međutim, ruskoj delegaciji je to uskraćeno. Smatramo da je neprijateljska odluka koalicije zemalja politička i privremena“, navodi se u saopštenju.
Rosavijacija je istakla da Rusija ostaje punopravni član ICAO i da će tako nastaviti svoj rad u organizaciji „preko ruskog predstavništva u ICAO, kao i u relevantnim radnim grupama ICAO“.
Agencija je saopštila da uklanjanje Rusije iz saveta ICAO neće uticati na međunarodne letove iz Rusije u „prijateljske“ zemlje. Takođe je ponudio uveravanja da će ruska vazduhoplovna industrija nastaviti da se pridržava „visokih standarda“ koje preporučuje ICAO.
Ranije ove nedelje, Adina Valean, komesarka Evropske unije za transport, optužila je Moskvu za kršenje osnovnih principa ICAO-a. „Ne možemo prihvatiti da član, koji tako jasno krši Čikašku konvenciju, sedi u samom savetu koji treba da deluje kao njegov čuvar“, rekao je Valean, pozivajući se na sporazum iz 1944. koji je uspostavio okvir organizacije.
Kanadski ministar saobraćaja Omar Algabra ranije je rekao da će se i njegova zemlja protiviti nominovanju Rusije u Savet od 36 mesta.
Zapadne zemlje optužuju Rusiju da je nezakonito zaplenila stotine stranih aviona. Moskva negira ove optužbe, pozivajući se na zakon koji ruskim avio-kompanijama dozvoljava da preregistruju avione u stranom vlasništvu i nastave da ih koriste u zemlji. Zakon je potpisao predsednik Vladimir Putin kao odgovor na zapadnu zabranu isporuke aviona i delova za avione Rusiji zbog sukoba u Ukrajini. Moskva je takođe zatvorila svoj vazdušni prostor za avio-kompanije iz 36 zemalja, uključujući sve zemlje EU.