MEKSIKO SITI — Američki savezni sudija odbacio je u petak tužbu meksičke vlade protiv američkih proizvođača oružja tvrdeći da je njihova komercijalna praksa dovela do krvoprolića u Meksiku.
Sudija F. Dennis Sailor u Bostonu presudio je da tvrdnje Meksika nisu prevazišle široku zaštitu koju proizvođačima oružja pruža Zakon o zaštiti zakonite trgovine oružjem iz 2005. godine.
Zakon štiti proizvođače oružja od štete „nastale zbog kriminalne ili nezakonite zloupotrebe“ vatrenog oružja.
Meksičko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da će uložiti žalbu na odluku.
Meksiko je tražio odštetu od najmanje 10 milijardi dolara, ali pravni stručnjaci su tužbu smatrali dugom.
Meksička vlada je tvrdila da kompanije znaju da njihova praksa doprinosi krijumčarenju oružja u Meksiko i da to olakšava. Meksiko želi kompenzaciju za haos koji je oružje izazvalo svom narodu.
Među optuženima su bila neka od najvećih imena u oružju, uključujući: Smith & Vesson Brands Inc., Barrett Firearms Manufacturing Inc., Beretta U.S.A. Corp., Colt’s Manufacturing Compani LLC i Glock Inc.
Drugi optuženi bio je Interstate Arms, veletrgovac u oblasti Bostona koji prodaje oružje svih osim jednog od navedenih proizvođača dilerima širom SAD.
Meksička vlada procenjuje da 70 odsto oružja koje se krijumčari u Meksiko dolazi iz SAD, prema Ministarstvu spoljnih poslova. U njemu se navodi da je samo u 2019. najmanje 17.000 ubistava u Meksiku bilo povezano sa krijumčarenjem oružja.
Meksiko je tvrdio da se zakon o zaštiti SAD ne primenjuje kada se povreda dogodila van Sjedinjenih Država.
Sailor se nije složio.
„Meksiko traži da optužene smatra odgovornim za prakse koje su se desile u Sjedinjenim Državama i koje su dovele samo do štete u Meksiku“, napisao je on. „Ovaj slučaj stoga predstavlja važeću domaću primenu PLCAA, a pretpostavka protiv eksteritorijalnosti se ne primenjuje.
Prodaja vatrenog oružja je strogo ograničena u Meksiku i pod kontrolom Ministarstva odbrane. Ali moćni narko karteli ove zemlje krijumčare hiljade oružja u Meksiko.