Američka administracija za hranu i lekove predložila je u sredu dugo očekivanu reviziju definicije pojma „zdravo“ na ambalaži hrane – konačno ukinuvši zapanjujuće kriterijume iz 1990-ih koji su činili da zdrava hrana poput oraha, lososa, avokada, maslinovog ulja, pa čak i vode bude nepodobna za ovu oznaku.
Nova definicija nije imuna na kritike, a Amerikanci će se verovatno i dalje suočavati sa neizvesnošću u pogledu izbora zdrave hrane dok šetaju prodavnicama prehrambenih proizvoda. Ali, predloženo ažuriranje—koje se poklapa sa ovonedeljnom Konferencijom Bele kuće o gladi, ishrani i zdravlju i nacionalnom strategijom za poboljšanje ishrane u SAD i smanjenje gladi—je jasno poboljšanje.
Prema trenutnim kriterijumima, ustanovljenim 1994. godine, FDA dozvoljava proizvođačima hrane da označe svoje proizvode kao „zdrave“ na osnovu upitnih maksimuma i minimuma specifičnih hranljivih materija. To znači da „zdrava“ hrana ima univerzalne maksimume zasićenih masti, ukupne masti, holesterola i natrijuma, a takođe se zahteva da obezbedi najmanje 10 procenata dnevne vrednosti za jedan ili više sledećih hranljivih sastojaka: vitamin A, vitamin C, kalcijum, gvožđe, proteini i vlakna.
Prema ovom pravilu, hrana sa puno dodatog šećera — poput jogurta sa niskim sadržajem masti ili slatkih žitarica za doručak namenjena deci — ispunjava uslove za oznaku „zdrava“ jer ispunjava druge kvalifikacije. Isto važi i za neke nutritivno sumnjive bele hlebove. Ipak, neprerađena hrana kao što je avokado ili trenutno preporučeno meso, kao što je losos, nije prihvatljiva zbog sadržaja masti – što je u suprotnosti sa trenutnom idejom zdrave hrane biljnog porekla, potkrepljenom dokazima. Pa čak ni obična voda ili obična gazirana voda ne može biti označena kao „zdrava“.
Apsurdnost ove definicije dospela je na naslovne strane 2015. godine kada je FDA poslala pismo upozorenja proizvođaču Kind pločica rekavši da ne može da koristi izraz „zdravo“ na pločicama na bazi orašastih plodova jer imaju previše zasićenih masti. Sami orašasti plodovi i semenke generalno ne ispunjavaju uslove za oznaku „zdravo“ prema trenutnom pravilu. Kompanija je odustala i 2016. godine FDA je preokrenula kurs, rekavši da planira da ažurira definiciju – što nas vodi do predloženog ažuriranja ove nedelje.
Prema predloženom pravilu FDA – koje bi se još uvek moglo promeniti – agencija sada uzima holistički pristup u proceni hrane, rekavši da bi hrana mogla biti označena kao zdrava ako:
Sadrži određenu značajnu količinu hrane iz najmanje jedne od grupa ili podgrupa hrane (npr. voće, povrće, mlečni proizvodi, itd.) koje preporučuju Smernice za ishranu.
Pridržavajte se određenih ograničenja za određene hranljive materije, kao što su zasićene masti, natrijum i dodati šećeri.
Važno je da za ovu poslednju tačku pragovi za granice hranljivih sastojaka variraju u zavisnosti od vrste hrane ili grupe hrane koju proizvod sadrži – tj., proizvod na bazi maslinovog ulja ima višu granicu zasićenih masti od proizvoda na bazi povrća, koji imaju niža granica dodanog šećera u odnosu na hranu na bazi žitarica. FDA je ovde ponudila korisnu tabelu o predloženim ograničenjima za različite grupe hrane.
FDA je takođe ponudila primer žitarica koje bi zadovoljile novu „zdravu“ definiciju: „trebalo bi da sadrži ¾ unce celih žitarica i ne sadrži više od 1 grama zasićenih masti, 230 miligrama natrijuma i 2,5 grama dodatog šećera.“
FDA se nada da će promena pomoći potrošačima da odaberu bolju hranu u prodavnici i podstaći proizvođače hrane da prilagode svoje proizvode tako da odgovaraju novoj definiciji.
Revizija je „važan korak ka postizanju brojnih prioriteta vezanih za ishranu, koji uključuju osnaživanje potrošača informacijama da biraju zdraviju ishranu i rano uspostavljanje zdravih navika u ishrani“, rekao je komesar FDA Robert Kalif u saopštenju. „To takođe može dovesti do zdravijeg snabdevanja hranom.“