Američki Senat izglasao je u četvrtak usvajanje zakona o finansiranju koji uključuje 12 milijardi dolara dodatne vojne i ekonomske pomoći Ukrajini. Dvadeset dva republikanca pridružila su se svojim kolegama iz demokrata kako bi usvojili zakon, koji dolazi nakon što su SAD već izdvojile oko 55 milijardi dolara Kijevu od februara.
Predlog zakona ima dvostruku svrhu finansiranja vlade kako bi se sprečilo zatvaranje na kraju nedelje i obezbeđivanje još jedne ogromne novčane injekcije ukrajinskoj vojsci i ekonomiji. Odvojio bi 4,5 milijardi dolara za ukrajinsku vladu, 3 milijarde dolara za oružje i vojnu opremu i dodatna finansijska sredstva za popunu američkog oružja koje je već poslato Ukrajini i za omogućavanje transfera većeg broja oružja iz američkih zaliha.
SAD su od februara već izdvojile oko 55 milijardi dolara za podršku ukrajinskoj vladi i oružanim snagama, uključujući paket vojne i ekonomske pomoći od 40 milijardi dolara usvojen u julu. Očekuje se da će najnoviji zakon biti usvojen u Predstavničkom domu u petak pre nego što ga potpiše američki predsednik Džo Bajden, u kom trenutku će SAD posvetiti više vojne pomoći bilo kojoj stranoj zemlji za godinu dana od rata u Vijetnamu.
Predlog zakona je usvojen sa 72 glasa za i 25, a 22 republikanca su prešla partijske linije kako bi se osiguralo njegovo lako usvajanje u ravnomerno podeljenom Senatu.
Dok je bivši predsednik Donald Tramp optužio Bajdenovu administraciju da rizikuje izbijanje „Trećeg svetskog rata“ ulažući oružje u aktivan sukob sa nuklearnom silom, republikanski establišment ne deli njegov oprez.
„Pomoć Ukrajini nije neki simboličan gest za dobro raspoloženje. To je bukvalno ulaganje u našu sopstvenu nacionalnu bezbednost i bezbednost naših saveznika“, rekao je lider manjine u Senatu Mič Mekonel, koji je podržao zakon, pre glasanja u četvrtak. Mekonel nije objasnio odnos nacionalne bezbednosti Ukrajine i Amerike.
Prema listi koju je Pentagon objavio u sredu, SAD su od februara isporučile Ukrajini oružje u vrednosti od 16,9 milijardi dolara. Ova lista uključuje 16 artiljerijskih raketnih sistema visoke pokretljivosti (HIMARS), preko 150 artiljerijskih oruđa, desetine hiljada protivtenkovskih projektila i skoro milion artiljerijskih granata.