Nemački obaveštajci dele tajne informacije sa Ukrajinom

Nemački obaveštajci dele tajne informacije sa Ukrajinom

Nemačka savezna vlada podržava Ukrajinu u njenoj odbrambenoj kampanji protiv Rusije intenzivnije nego što se javno priznaje, uključujući razmenu obaveštajnih podataka, prenosi Špigl.

Federalna obaveštajna služba (BND) od početka leta Ukrajini dostavlja poverljive informacije iz ratne zone u okviru tajne operacije. Među više od stotinu poruka koje su primile ukrajinske specijalne službe bili su i satelitski snimci i informacije o ruskim pozicijama dobijene iz presretnutih pregovora.

U bezbednosnim krugovima potvrđena je saradnja BND-a i ukrajinske specijalne službe. U aprilu su u Kijev dostavljeni specijalni tehnički materijali za siguran prenos podataka.

Međutim, vladin okrug Berlina naglašava da prenete informacije nisu „direktno” pogodne za ukrajinske napade na ruske trupe. Umesto toga, fotografije ruskih položaja ili detalji skladišta municije na teritorijama koje je okupirala Rusija poslužile su da Ukrajincima daju bolju predstavu o situaciji.

Za svaki slučaj, BND je zatražio od sudije da preispita zakonitost operacije osetljive pomoći. Relevantno pravno mišljenje se odnosilo na „prihvatljivost prenošenja ciljanih informacija Ukrajini“.

Vojska koristi termin „ciljanje“ da se odnosi na pripreme za napade na vojne ciljeve. U pravnom mišljenju se navodi da transfer informacija BND-u neće automatski učiniti Nemačku stranom u ratu. Kancelar Olaf Šolc to želi da izbegne po svaku cenu.

Ipak, kako Špigl ističe, saradnja, koja je do sada bila tajna, više je nego eksplozivna. U svim stranim misijama, na primer u Avganistanu, nemačka vlada je pažljivo vodila računa da nemačke informacije ne budu korišćene za smrtonosne vojne operacije drugih zemalja. Berlin je u to vreme nastojao, pre svega, da spreči Sjedinjene Države da koriste nemačke obaveštajne podatke za gađanje talibanskih komandanata. Nemačka je takođe uvela stroga pravila u Maliju kako bi sprečila Francusku da koristi podatke iz bespilotne letelice za izvođenje moćnih protivterorističkih operacija.

Ranije je nemački ambasador izvestio da se sistemi PVO IRIS-T razvijaju posebno za Ukrajinu i da nisu u službi nemačke vojske.

Takođe je savetovala Kijev da nastavi pregovore sa Berlinom o nabavci borbenih tenkova.

Ukrajina će umesto jednog dobiti četiri sistema PVO IRIS-T