BOIS, Ajdaho — Javni univerziteti u Ajdahu upozoravaju zaposlene da ne upućuju studente na abortus ili im govore kako da dobiju hitnu kontracepciju jer bi mogli biti optuženi za krivično delo, a jedan zabranjuje zaposlenima da preporučuju i kontrolu rađanja .
Smernice sa Univerziteta Ajdaho i Državnog univerziteta Boise formiraju najnovija ograničenja u državi koja već ima neke od najstrožih zakona o abortusu.
„Ovo će imati veoma širok uticaj. To će imati veoma zastrašujući efekat na slobodu govora“, rekao je Mike Satz, advokat i bivši član fakulteta i privremeni dekan na Pravnom koledžu Univerziteta u Ajdahu. „Bojim se da će to uplašiti ljude da ne idu u školu ovde ili da šalju svoju decu u školu u institucijama u Ajdahu.
Zabrana upućivanja studenata ili „promovisanja“ abortusa na bilo koji način proizilazi iz Zakona o zabrani javnih fondova za abortus, zakona koji je usvojilo zakonodavstvo predvođeno republikancima Ajdaha 2021. Država Boise, kao i Univerzitet u Ajdahu, rekla je članovima fakulteta u biltenu ovog meseca da bi se mogli suočiti sa krivičnim delom zbog kršenja zakona. Država Ajdaho nije odgovorila na telefonske poruke Asošiejted presa sa pitanjem da li je izdala slične smernice.
Zakon takođe zabranjuje zaposlenima i zdravstvenim klinikama u školama da izdaju ili govore učenicima gde da dobiju hitnu kontracepciju osim u slučajevima silovanja. Takvi lekovi sprečavaju nastanak trudnoće i ne deluju kada je neko već trudan.
Smernice Univerziteta u Ajdahu idu korak dalje, upozoravajući zaposlene na zakon pre državnosti napisan 1867. On zabranjuje izdavanje ili „reklamiranje“ usluga abortusa i kontrole rađanja – što dovodi do saveta UI da se kondomi dele samo da bi se sprečile polno prenosive bolesti. , a ne za sprečavanje trudnoće. Zakonodavci su poslednji put ažurirali zakon 1974. godine, otprilike godinu dana nakon što je Vrhovni sud SAD rekao u predmetu Roe protiv Vejda da žene imaju pravo na abortus.
Ali sada kada je Roe protiv Vejda poništen, državne agencije pokušavaju da se snađu kroz gomilu zamršenih zakona o reproduktivnom zdravlju.
Još nije jasno kako bi zakon koji zabranjuje „reklamiranje ili promovisanje“ usluga abortusa i kontrole rađanja mogao da utiče na studente ili druge državne službenike koji mogu da koriste državne računare ili bežične mreže za deljenje informacija na društvenim medijima.
Skot Graf, portparol državnog tužioca Ajdaha Lorensa Vasdena, rekao je da njegova kancelarija planira interni poziv u utorak kako bi razgovarali o smernicama i zakonima o abortusu.
Džodi Voker, portparol UI, rekla je da univerzitet poštuje sve zakone i da školski zvaničnici još uvek „razrađuju neke detalje“.
„Ovo je izazovan zakon za mnoge i ima stvarne posledice za pojedince jer zahteva individualno krivično gonjenje“, rekla je ona o zakonu o javnim fondovima.
O abortusu se i dalje može razgovarati kao o pitanju politike u učionicama, rekao je Voker, ali univerzitet preporučuje da zaposleni koji su zaduženi za razred „ostanu neutralni ili rizikuju da prekrše ovaj zakon“.
„Podržavamo naše studente i zaposlene, kao i akademsku slobodu, ali razumemo potrebu da radimo u skladu sa zakonima naše države“, rekla je ona.
Republikanski poslanik Brent Crane, jedan od desetak poslanika koji su sponzorisali taj akt, rekao je da zakoni o komplikovanim pitanjima kao što su abortus i hitna kontracepcija često zahtevaju fino podešavanje, i očekivao je da bi ovaj mogao da bude odlučen na sudu ili da se promeni tokom sledećeg zakonodavnog postupka sednici koja počinje u januaru. On je rekao da još nije čuo nikakve pritužbe birača ili univerziteta na zakon.
„Na kraju dana, poslanici žele da pokušaju da to isprave, i žele da predstavljaju vrednosti građana Ajdaha“, rekao je Krejn u telefonskom intervjuu. „Moramo da nastavimo sa razboritošću i oprezom i razboritošću kako bismo bili sigurni da smo ovo dobro uradili.
Krejn, koji predsedava Komitetom za državne poslove Predstavničkog doma, takođe je rekao da bi bio spreman da razmotri zakon o zabrani hitne kontracepcije u celoj državi, ali još nije odlučio kako će glasati za takav zakon.
Sekretar za štampu Bele kuće Karin Žan-Pjer rekla je u pripremljenom saopštenju u utorak da je politika Ajdaha „ekstremna i nazadna”.
„Da budemo jasni, ništa po zakonu Ajdaha ne opravdava odluku univerziteta da uskrati studentima pristup kontracepciji. Ali situacija u Ajdahu govori o neprihvatljivim posledicama ekstremnih zabrana abortusa“, rekao je Žan-Pjer. „Ogromna većina Amerikanaca veruje u pravo na kontrolu rađanja, kao i pravo na abortus, bez mešanja vlade.
Rebeka Gibron, izvršna direktorka regionalne organizacije za planirano roditeljstvo koja opslužuje Ajdaho, nazvala je smernice „kanarincem u rudniku uglja“.
„Ovi napadi na kontrolu rađanja nisu teoretski. Oni se već dešavaju“, rekao je Gibron u pripremljenoj izjavi. „Nova politika Univerziteta u Ajdahu je samo najnoviji primer ekstremista i drakonskih zakona koji prete da nam oduzmu svaku kontrolu nad njihovom reproduktivnom zdravstvenom zaštitom.
Ajdaho nije jedina država u kojoj su zaposleni upozoreni da ne daju savete o abortusu. Socijalni radnici, članovi sveštenstva i drugi izrazili su zabrinutost u Oklahomi zbog izlaganja krivičnoj ili građanskoj odgovornosti samo zbog razgovora o abortusima.
Liza Bostaf, profesorka krivičnog pravosuđa u državi Boise, rekla je da ne razume kako se zakon o kontroli rađanja može primeniti, pošto je Vrhovni sud SAD 1965. rekao da države ne mogu kriminalizovati upotrebu kontracepcije. Ona se plaši da će zakoni Ajdaha imati ogromne posledice.
„Neželjene trudnoće mogu dramatično uticati na sposobnost žene da završi visoko obrazovanje“, rekla je Bostaf u telefonskom intervjuu iz svog doma, pre nego što je krenula na posao. „Kao član fakulteta, kako da vodimo razgovore o abortusu i kontroli rađanja na neutralan način?“
Čini se da je to dovoljno lako učiniti u mnogim opštim diskusijama u učionici, rekao je Bostaph, ali je verovatno mnogo teže kada studenti proučavaju teme kao što su medicina ili sistem krivičnog pravosuđa.
Studenti medicinskih sestara će morati da nauče o tome kada i zašto je propisana kontrola rađanja, a studenti krivičnog pravosuđa mogu imati zadatke u vezi sa reproduktivnom prinudom ili povećanim rizikom od ubistva koji doživljavaju te trudne žrtve nasilja u porodici, rekao je Bostaph.
„Ako nauka kaže da je prava stvar da se obezbedi kontrola rađanja kod ovog pacijenta“, rekla je ona, „da li je predstavljanje te informacije neutralno?“