Zemlje EU imaju vremena do kraja oktobra da obezbede neophodne rezerve gasa za zimu, ali je bugarsko jedino skladiše gasa Čiren, na severozapadu zemlje, do sada puno svega 73,11 odsto, a dnevno se puni po stopi manjoj od pola odsto, pokazuju podaci operatera gasne infrastrukuture EU (GIE).
To, kako piše Dnevnik a prenosi portal Euraktiv Bugarska, znači da u sezoni grejanja neće biti dovoljno zaliha gasa, čak i ako bi Bugarska do kraja oktobra uspela da ispuni zacrtane ciljeve EU.
Većina evropskih zemalja uspeva da nabavi rezerve gasa i puni svoja skladišta, pri čemu prosečna popunjenost skladišta u EU već iznosi 87,4 odsto.
U Bugarskoj, međutim, na preteću nestašicu utiče i činjenica da je skladiše Čiren sa kapacitetom od 550 miliona kubnih metara jedno od najmanjih u EU.
Prosečna potrošnja gasa u Bugarskoj iznosi otprilike tri milijarde kubnih metara godišnje.
Trenutno se u toj zemlji troši najmanje gasa u poselednjih deset godina. Tokom letnje sezone dnevna potrošnja je bila oko četiri miliona kubnih metara dnevno, dok je prethodnih godina iznosila između šest i sedam miliona kubnih metara dnevno.
Evropska komisija je Bugarskoj još ranije odobrila projekat proširenja kapaciteta za skladištenje gasa i za to izdvojila finansijsku pomoć od 78 miliona evra.
Bugarski državni gasni koncern Bulgartransgaz trenutno o ostatku novca za taj projekat pregovara sa različitim institucijama, između ostalog i sa finansijskim fondovima američke vlade.
U EU podzemna skladišta za gas ima 18 članica. Države bez takvih skladišta, prema uputstvu Komisije, do gasa će doći tako što će učestvovati u troškovima skladištenja u drugim državama.
Podaci Evropske komisije govore da u skladištima na teritoriji EU ukupno može da se uskladišti 1110,7 Teravatsati gasa, što je nešto više od četvrtine ukupne godišnje potrošnje u Uniji.
Samo u Nemačkoj postoji oko 50 aktivnih aktivnih podzemnih skladišta, koja ukupno primaju 24,6 milijardi kubnih metara gasa, odnosno oko 240 teravatsati. Najveće nemačko i drugo po veličini evropsko skladište Reden, u Donjoj Saksoniji, ima kapacitet od 3,9 milijardi kubnih metara.
Prema raspoloživim kapacitetima, u EU slede Italija, Holandija, u kojoj je i najveće skladište Bergemer, Francuska i Austrija.