Ovo je izjavio predstavnik komisije na brifingu u utorak u Briselu, prenosi „Evropska istina“ pozivajući se na agenciju Rojters.
„U ovoj fazi veoma je preuranjeno spekulisati o razlozima… Države članice proučavaju ovo pitanje, mi ćemo ostati u bliskom kontaktu sa njima, ali zapravo sada nije vreme za spekulacije“, rekao je predstavnik provizija.
Prema rečima portparola, Evropska komisija pomno prati razvoj događaja u vezi sa curenjem informacija i za sada ne vidi nikakav uticaj na bezbednost snabdevanja Evrope. Plavo gorivo nije stiglo u Evropu ni jednim cevovodom, iako su bili punjeni gasom pod pritiskom.
Kako je saopšteno, u noći 26. septembra, dispečer priobalne lokacije Severni tok-2 zabeležio je oštar pad pritiska u gasovodu. Osim toga, zabeleženo je i curenje gasa sa oba niti prvog „Severnog toka” – u ekskluzivnoj ekonomskoj zoni Danske severoistočno od ostrva Bornholm.
Nord Stream AG, operativna kompanija Severnog toka, nazvala je istovremene incidente na tri kraka gasovoda „bez presedana“ i rekla da ne može da proceni vreme obnove infrastrukture.
U Nemačkoj se sumnja da je curenje gasa na ograncima ruskih gasovoda Severni tok kroz Baltičko more rezultat namernih radnji.