Jezera širom sveta suočavaju se sa nizom problema koji mogu postati hronični

Kao i ljudi, jezera su živi sistemi koji mogu patiti od brojnih zdravstvenih problema, uključujući probleme sa cirkulacijom i disajnim putevima, infekcije, neravnotežu u ishrani i bolesti povezane sa toplotom. Bez lečenja, ova stanja mogu postati hronična, štetiti jezerskim ekosistemima i onima koji od njih zavise. Više od 12% svetske ljudske populacije, na primer, živi u krugu od 3 kilometra od jezera.

Dalje

Održiv alat za dijagnostiku više vrsta raka

Tačan, pristupačan, ekološki i prilagođen dijagnostički alat za višestruke karcinome — uključujući karcinom pankreasa, želuca i kolorektalni karcinom — objavljen je u radu u Nature Sustainabiliti. Alat može da dijagnostikuje rak u roku od nekoliko minuta i može da pomogne u rešavanju potrebe za dostupnim dijagnostičkim alatima, posebno u udaljenim oblastima.

Dalje

Ekstrakcija zlata visoke čistoće iz električnog i elektronskog otpada

Koreja se oslanja na uvoz većine svojih metalnih resursa, a poslednjih godina, usled iscrpljivanja resursa i rasta cena sirovina, pojavili su se „kružni resursi“ koji recikliraju otpadne metalne resurse. Kao odgovor, SK hinik je uspostavio srednjoročni i dugoročni plan za povećanje procenta bakra, zlata, itd. koji se obnavlja i ponovo koristi iz otpada nastalog u procesu proizvodnje poluprovodnika na više od 30% do 2030. godine, a Samsung Electronics radi program prikupljanja polovnih mobilnih telefona u saradnji sa neprofitnom kompanijom E-Circulation Governance.

Dalje

Istraživači otkrivaju novi molekul u svemiru

Novo istraživanje grupe profesora MIT-a Bretta MekGvajara otkrilo je prisustvo ranije nepoznatog molekula u svemiru. Rad tima otvorenog pristupa, „Rotacioni spektar i prva međuzvezdana detekcija 2-metoksietanola korišćenjem ALMA posmatranja NGC 6334I“, objavljen je u izdanju The Astrophisical Journal Letters od 12. aprila.

Dalje

Novi pristup unapređenju Wi-Fi performansi kroz teoriju igara

U današnjem digitalnom dobu, povezivanje putem Wi-Fi mreža postalo je ključno za svakodnevnu interakciju. Međutim, postojeći standardi kao što su IEEE802.11 VLAN imaju svoje nedostatke koji mogu uticati na performanse mreže, posebno u gušćim urbanim okruženjima. Tim naučnika, uključujući dr Sumiko Mijatu sa Tehnološkog instituta Šibaura, razvio je inovativan pristup koji koristi teoriju igara kako bi optimizovao performanse pristupnih tačaka (AP) u Wi-Fi mrežama.

Dalje

Pametni telefoni kao alat za prikupljanje podataka o upotrebi droga

Jednostavan i zgodan metod za prikupljanje podataka o upotrebi droga sa površine pametnog telefona otkriven je po prvi put u novoj studiji objavljenoj u Clinical Chemistri and Laboratori Medicine (CCLM). Pomažući kliničarima da razumeju koje lekove ljudi uzimaju u određenim kontekstima, istraživanje bi moglo da zaštiti javno zdravlje i poboljša lečenje pacijenata za koje se sumnja da su se predozirali.

Dalje

Otkrivanje karcinoma epigenetskog porekla bez mutacije DNK

Istraživački tim koji uključuje naučnike iz CNRS-a otkrio je da rak, jedan od vodećih uzroka smrti širom sveta, može biti uzrokovan u potpunosti epigenetskim promenama, drugim rečima, promenama koje doprinose regulisanju ekspresije gena, i delimično objašnjavaju zašto, uprkos identičan genom, pojedinac razvija veoma različite ćelije (neurone, ćelije kože, itd.). Studija je objavljena u časopisu Nature.

Dalje

Da bi se ubrzala nauka o biosferi, istraživači kažu da ponovo povežu tri naučne kulture

Istraživači koji proučavaju Zemljinu biosferu imaju tendenciju da deluju iz jedne od tri naučne kulture, od kojih svaka ima različite načine vođenja nauke, i koje su delovale uglavnom nezavisno jedna od druge, smatraju autori Perspective objavljene u PNAS-u 19. aprila 2024. SFI Profesori Kristofer Kempes i Džefri Vest, zajedno sa spoljnim profesorom Brajanom Enkvistom (Univerzitet u Arizoni) identifikuju i objašnjavaju tri kulture i sugerišu da bi njihovo ponovno povezivanje moglo pomoći ubrzanju nauke o biosferi.

Dalje

Dvorišta, urbani parkovi podržavaju raznolikost ptica na jedinstven način

Istraživači su pratili raznolikost ptica u javnim parkovima i privatnim dvorištima u gradovima pobratimima u Ilinoisu sa značajno različitim istorijama razvoja i praksama upravljanja zelenim površinama. Otkrili su da se ptice oslanjaju na javne i privatne prostore u različitim godišnjim dobima i iz različitih razloga. Studija je povezala prakse upravljanja parkom koje imaju za cilj očuvanje i restauraciju sa povećanom raznovrsnošću ptica i postojanošću retkih vrsta.

Dalje

1 2 3 507