Radeći sa jednonedeljnom starom larvom zebrice, istraživači iz Veill Cornell Medicine i kolege su dekodirali kako veze koje formira mreža neurona u moždanom stablu vode pogled riba.
Kategorija: Nauka
Pronađen najstariji direktni dokaz aktivnosti tople vode na Marsu
Novo istraživanje pod vodstvom Univerziteta Curtin otkrilo je ono što je možda najstariji direktan dokaz drevne aktivnosti tople vode na Marsu, otkrivajući da je planeta možda bila nastanjena u nekom trenutku u svojoj prošlosti.
Uvid u teoriju mreže dovodi do matematičkog prikaza Parkinsonove bolesti
Neurodegenerativne bolesti, kao što je Parkinsonova bolest, mogu se smatrati kao posledica kvarova u mreži neuronskih aglomerata u mozgu. Stoga je često korisno primeniti uvide iz grane matematike koja se zove teorija mreža kada se proučava razvoj ovih bolesti.
U Patagoniji bi više snega moglo da zaštiti glečere od topljenja – ali samo ako se uskoro smanji emisija gasova staklene bašte
U eri sve manje glečera, južna Patagonija je uspela da zadrži iznenađujuću količinu svog leda. Ali, nova studija u naučnim izveštajima INSTAAR postdoc Matthiasa Troch-a sugeriše da bi se ovaj zaštitni efekat uskoro mogao povećati do svojih granica.
Društvene veze menjaju naše mikrobiome, sugeriše proučavanje izolovanih sela
Prijatelji imaju tendenciju da dele zajednička interesovanja, ukuse, stilove života i druge osobine, ali nova studija koju je vodio Jejl pokazuje da sličnosti među prijateljima mogu uključivati i sastav mikroba koji oblažu njihova creva.
Obnova školjkaških grebena u Australiji: Ključ za zaštitu biodiverziteta i ribarstva
Projekti obnove školjkaških grebena u Australiji pružaju značajan doprinos očuvanju degradiranih obalnih ekosistema i obnavljanju staništa za riblje zajednice. Ipak, istraživači upozoravaju da je potrebno daleko više podataka kako bi se ovi napori efikasno podržali i procenili.
Zemlja se zagreva najbržom brzinom ikada zabeleženom, pokazuju dokazi
U septembru 1933, američki meteorolog Džozef Kinser je postavio jednostavno pitanje: da li se klima menja? Tako je počeo napor da se razume obim mešanja čovečanstva u klimu.
Duboka ‘plava rupa’ na Bahamima krije tajne koje se vraćaju u ledeno doba
Smeštena na Bahamima na ostrvu Great Abaco nalazi se plava rupa, Pilana sudopera, koja je ispunjena gomilom dobro očuvanih fosila koji pokazuju koliko se ostrvo promenilo od poslednjeg ledenog doba.
Otkriveno je da je misteriozni spomenik kralja Artura star preko 5.000 godina
Analiza tla na drevnom lokalitetu u UK povezanom sa kraljem Arturom pokazala je da konstrukcija nije verovatno srednjovekovna, pošto je hiljadama godina ležala zakopana ispod zemlje.
Genetska studija velikih razmera identifikuje 14 gena povezanih sa neuroticizmom
Neuroticizam je ključna osobina ličnosti koju opisuju dobro uspostavljene psihološke teorije, povezana sa sklonošću ka emocionalnoj nestabilnosti i negativnim emocijama. Prethodne studije su otkrile da ova osobina ličnosti često ide ruku pod ruku sa različitim poremećajima mentalnog zdravlja, kao i nekim hroničnim i teškim zdravstvenim stanjima.
NASA otkrila „maglinu gitaru“ koja baca kosmičke plamenove
Obično se nalazi samo u hevi metal bendovima ili određenim postapokaliptičnim filmovima, sada je primećena „gitara koja baca plamen“ kako se kreće kroz svemir. Astronomi su snimili filmove o ovom ekstremnom kosmičkom objektu pomoću NASA-ine rendgenske opservatorije Chandra i svemirskog teleskopa Hubble.
Skoro trećina svih zvezda može sadržati ostatke planeta poput Zemlje
Poslednjih godina, astronomi su razvili tehnike za merenje sadržaja metala u zvezdama sa izuzetnom tačnošću. Sa tom sposobnošću, astronomi su ispitivali zvezde brata i sestre da vide kako se njihova metalnost razlikuje. Neke od ovih konatalnih zvezda imaju izražene razlike u svojoj metalnosti.
Pravilo 3+30+300: Ključ za zdravije, zelenije gradove u borbi protiv klimatskih promena
Možete li da vidite tri drveta iz svog doma, škole ili radnog mesta? Da li postoji zasjenjenje krošnje drveća na najmanje 30% okolnog naselja? Možete li pronaći park u krugu od 300 metara od zgrade?
Rekordna smrt korala na Velikom koralnom grebenu alarmirala naučnike
Delovi Velikog koralnog grebena pretrpeli su najveću smrtnost korala u istoriji, pokazalo je australijsko istraživanje u utorak, a naučnici strahuju da je i ostatak doživeo sličnu sudbinu.
Veliki test opšte relativnosti: Astronomi mapiraju evoluciju Univerzuma kroz 6 miliona galaksija
Matematika koju je Albert Ajnštajn osmislio da opiše gravitaciono delovanje fizičkog univerzuma početkom 20. veka i dalje je jaka.
Naučnici otkrivaju novi džinovski virus koji inficira slatkovodne alge
Naučnici iz Centra za biologiju Češke akademije nauka pronašli su ove godine četrdeset novih slatkovodnih virusa koji inficiraju vodene mikroorganizme. Prvi, koji su izolovali i detaljno opisali, nazvan je Budvirus po glavnom gradu Južne Češke Češke Budejovice. Pripada „džinovskim virusima“ i inficira jednoćelijske alge zvane kriptofiti.
Novo istraživanje pokazuje kako izolovani prostori utiču na percepciju mirisa i emocionalnu reakciju na arome hrane
Novo istraživanje sa Univerziteta RMIT otkrilo je da zatvorena i izolovana okruženja menjaju način na koji ljudi mirišu i emocionalno reaguju na određene arome hrane.
Američko tlo gubi više hranljivih materija za useve zbog jačih kišnih oluja, pokazuje studija
Fosfor, hranljivi sastojak u zemljištu neophodan za održavanje većine oblika života, sve više nestaje sa kopna jer se ispire u vodene tokove širom Sjedinjenih Država, prema novoj studiji koju su vodili istraživači iz Penn Stejta.
Inovativni projekat koristi satelitske podatke za poboljšanje sigurnosti čamaca za spasavanje
Pionirski projekat pomaže čamcima za spasavanje da bezbedno plove promenljivim vodama Solvej Firt u spasilačkim misijama koristeći podatke sa satelita.
Čini se da su pojedinačne ćelije sposobne za složen oblik učenja
Prema novim istraživanjima, čini se da su pojedinačne ćelije sposobne za složen tip učenja koji je tipično povezan sa celim nervnim sistemima, od ameba koje cure do sopstvenih gradivnih blokova našeg tela.