Cijene nafte rastu usled zabrinutosti zbog ograničenih zaliha

Cijene nafte rastu usled zabrinutosti zbog ograničenih zaliha

SINGAPUR – Cene nafte porasle su u nestalnoj trgovini u utorak jer su zabrinutosti zbog nedovoljnih zaliha goriva uoči zime nadoknadile zabrinutost investitora zbog manje tražnje u Kini, najvećem svetskom uvozniku sirove nafte, i daljeg povećanja kamatnih stopa u SAD i Evropi, prenosi Rojters.

Nafta Brent je porasla za 50 centi, ili 0,5%, na 94,50 dolara po barelu do 06:44 GMT, dok je nafta VTI porasla za 52 centa, ili 0,6%, na 88,30 dolara po barelu. Oba ugovora su pala za više od 1 dolara ranije na sesiji.

Brige oko smanjenih zaliha i dalje podržavaju cene.

U Sjedinjenim Državama, strateške rezerve nafte (SPR) pale su za 8,4 miliona barela na 434,1 milion barela u sedmici završenoj 9. septembra, što je najniže od oktobra 1984, prema podacima koje je u ponedeljak objavilo Ministarstvo energetike.

Američki predsednik Džo Bajden je u martu postavio plan za oslobađanje 1 milion barela dnevno tokom šest meseci iz SPR-a kako bi se uhvatio u koštac sa visokim cenama goriva u SAD, koje su doprinele inflaciji.

Očekuje se da će američke komercijalne zalihe nafte pasti pet sedmica zaredom, padaju za oko 200.000 barela u sedmici do 9. septembra, pokazala je preliminarna anketa Rojtersa u ponedjeljak.

Američki institut za naftu (API), industrijska grupa, objaviće svoj izveštaj o inventaru u 16:30. EDT (2030 GMT) u utorak. Američka administracija za energetske informacije (EIA) izveštava u sredu u 10:30 EDT (14:30 GMT).

„Ostajemo konstruktivni u vezi sa cenama nafte uprkos intenziviranju prepreka tražnji, pošto ponuda i dalje podržava sporiji rast američke proizvodnje nego što se očekivalo i proaktivan OPEK+“, napisao je Amarprit Sing, energetski analitičar u Barklisu.

Izgledi za oživljavanje nuklearnog sporazuma Zapada sa Iranom ostali su slabi. Nemačka je u ponedeljak izrazila žaljenje što Teheran nije pozitivno odgovorio na evropske predloge za oživljavanje sporazuma iz 2015. godine. Američki državni sekretar Antoni Blinken rekao je da je malo verovatan dogovor u bliskoj budućnosti.

Ograničavanje rasta cena nafte u utorak je obnovljena zabrinutost zbog smanjene globalne potražnje za gorivom, pošto Kina, drugi po veličini potrošač nafte na svetu, nastavlja da nameće ograničenja COVID-19.

Broj putovanja na kineski trodnevni praznik Sredinom jeseni se smanjio, a prihodi od turizma su takođe opali, pokazali su zvanični podaci, pošto su stroga pravila o COVID-19 obeshrabrila ljude da putuju.

Podaci o indeksu potrošačkih cena u SAD (CPI) biće objavljeni u utorak u 12:30 GMT. Iako su očekivanja da bi osnovna stopa inflacije mogla pokazati vrhunac, Evropska centralna banka i Federalne rezerve spremne su da dodatno povećaju kamatne stope kako bi se uhvatile u koštac sa inflacijom.

„Šanse da Fed zadrži agresivno povećanje kamatnih stopa biće pojačane ako američki CPI bude viši od očekivanog“, rekla je Tina Teng, analitičarka u CMC Markets.

To bi moglo podići vrednost američkog dolara u odnosu na druge globalne valute i učiniti naftu denominiranu u dolarima skupljom za investitore.