Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen predstavila je danas novi 21. paket sankcija protiv Rusije i navela da su nove mere usmerene prevashodno na energetiku, finansije, tržište kriptivaluta i trgovinu, dok istovremeno uvode dodatna ograničenja pojedincima povezanima sa ratom u Ukrajini.
„Sukob na Bliskom istoku i poremećaji u globalnim lancima snabdevanja energijom ublažili su pritisak na Rusiju. Dakle, cilj našeg paketa ne može biti jasniji. Želimo da zadržimo pun intenzitet naših sankcija. A način da se to uradi jeste da se osigura da ruski profit od prodaje nafte ostane ograničen“, navela je ona.
Fon der Lajen je predložila suspenziju mehanizma prilagođavanja gornje granice cene nafte do januara 2026, kako Rusija ne bi mogla da profitira od trenutne situacije oko Ormuskog moreuza.
